CanSat 2015

postat de Cucu Dorina la 1 Feb 2015

Echipa liceului nostru "LGM SAT ONE" care a aplicat pentru Competiţia Naţională CanSat 2015 s-a calificat în finala naţională a acestui concurs european (http://www.cansat.eu/)

Echipa este formată din:

1. Oneci Codrin Paul (X C) – team leader, physics engineer

2. Suciu Tudor Ioan (X C) – team spokesman, chemistry engineer

3. Beleş Damian Teodor (X C) – website designer, administrator

4. Fara Vlad Andrei (IX D) – satellite programmer

Proiectul CanSat iniţiat de Agenţia Spaţială Europeană (European Space Agency - ESA) se adresează elevilor de liceu din statele membre ale ESA, îmbinând cunoştinţe de fizică, tehnică şi programare. CanSat este simularea unui satelit real, provocarea pentru participanţi fiind integrarea într-un volum egal cu acela al unei doze de suc a tuturor componentelor unui satelit (sursă de energie, senzori, sisteme de comunicaţii, sisteme de colectare a datelor). Satelitul miniatural este lansat la o altitudine de circa un kilometru cu ajutorul unei rachete, misiunea sa fiind aceea de a realiza colectarea de date (despre atmosferă, despre câmpul magnetic terestru, despre radiaţiile prezente în atmosferă), analizarea datelor colectate şi aterizarea în condiţii de siguranţă.

Centrul de excelență gimnaziu

postat de Junea Sanda la 31 Jan 2015

Centrul de excelență gimnaziu


Materialul parcurs în 31.01.2015 MATERIAL

 

Programul introdus pe calculator program1.cpp

 

Temă: TEMA

 

Ne vedem sâmbătă în 7 februarie 2015 la ora 12.

Vacanță plăcută!

Rezultate - olimpiada locală de informatică

postat de Iordaiche Cristina la 28 Jan 2015
Nume  Prenume Clasa Premiul Profesori coordonatori
Băbălău Alexandru 9 PREMIUL1 Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Vlad Raluca 9 PREMIUL1 Junea Sanda, Simulescu Adriana
Rochian Vlad-Mihai 10 PREMIUL1 Iordaiche Cristina, Lupşe-Turpan Mircea
Oprea Sebastian 12 PREMIUL1 Simulescu Adriana, Junea Sanda, Lupşe-Turpan Mircea
Biberea Călin 9 PREMIUL2 Cărnaţ Cristiana, Bohm Cristina
Cubitchi  Alexander 9 PREMIUL2 Iordaiche Cristina, Roşu Ovidiu
Malicki Raisa-Alexandra 9 PREMIUL2 Junea Sanda, Simulescu Adriana
Arambaşa Vlad 10 PREMIUL2 Ianc Felicia, Cărnaţ Cristiana
Cordun Cristina 10 PREMIUL2 Junea Sanda, Ianc Felicia
Jager Patrick 10 PREMIUL2 Roşu Ovidiu, Mânz Dorin
Malekshahian Alexandru 10 PREMIUL2 Iordaiche Cristina, Lupşe-Turpan Mircea
Avramescu Cristian 12 PREMIUL2 Cărnaţ Cristiana, Lupşe-Turpan Mircea
Peţenchea Alexandru 12 PREMIUL2 Iordaiche Cristina, Ianc Felicia, Lupşe-Turpan Mircea
Laitin Eduard Brata 9 PREMIUL3 Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Stiegelbauer Paul Alexandru 9 PREMIUL3 Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Stroia Constantin-Dacian 9 PREMIUL3 Cărnaţ Cristiana, Bohm Cristina
Trifa Teodora 10 PREMIUL3 Roşu Ovidiu, Mânz Dorin
Crăciun Darian 11 PREMIUL3 Cărnaţ Cristiana, Ianc Felicia
Florea Vlad 12 PREMIUL3 Cărnaţ Cristiana, Lupşe-Turpan Mircea
Iarca Ştefan 12 PREMIUL3 Cărnaţ Cristiana, Lupşe-Turpan Mircea
Fara Vlad Andrei 9 MENTIUNE Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Yuzgulen  Behiye-Begum 9 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Roşu Ovidiu
Ilca Ioan Dragoş 9 MENTIUNE Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Miculiţ Răzvan-Alexandru 9 MENTIUNE Cărnaţ Cristiana, Bohm Cristina
Necula  Dan-Gabriel 9 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Roşu Ovidiu
Oproiu  Constantin 9 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Roşu Ovidiu
Roşu  Alin-Petru 9 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Roşu Ovidiu
Florea Alexandru Bogdan 9 MENTIUNE Simulescu Adriana, Junea Sanda
Macovei Andrei 9 MENTIUNE Junea Sanda, Simulescu Adriana
Murariu Sebastian Cosmin 9 MENTIUNE Simulescu Adriana, Junea Sanda
Pava David 9 MENTIUNE Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Stratone Sergiu-Antonio 9 MENTIUNE Junea Sanda, Simulescu Adriana
Suciu Radu 9 MENTIUNE Manz Dorin, Lupşe-Turpan Mircea
Hoha Cătălin 10 MENTIUNE Roşu Ovidiu, Mânz Dorin
Kinzersky Bogdan 10 MENTIUNE Rosu Ovidiu, Mânz Dorin
Luca Alexandru 10 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Lupşe-Turpan Mircea
Pela Flavia 10 MENTIUNE Mânz Dorin, Bohm Cristina
Zambo Harris 10 MENTIUNE Ianc Felicia, Cărnaţ Cristiana
Brînzaş  Vlad 11 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Rosu Ovidiu
Burger Monica 11 MENTIUNE Cărnaţ Cristiana, Ianc Felicia
Lăzăroaia Ciprian-Nicolae 11 MENTIUNE Mânz Dorin, Simulescu Adriana
Mătrăgună Mihai 11 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Rosu Ovidiu
Militaru Mihai-Adrian 11 MENTIUNE Mânz Dorin, Simulescu Adriana
Mirea Andrei-Sergiu-Sorin 11 MENTIUNE Cărnaţ Cristiana, Ianc Felicia
Nemţoc Alexandru 11 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Rosu Ovidiu
Şoşdean Lucian 11 MENTIUNE Ianc Felicia, Simulescu Adriana
Ştefan Robert Bogdan 12 MENTIUNE Iordaiche Cristina, Ianc Felicia
Cazacu Robert Bogdan 12 MENTIUNE Bohm Cristina, Junea Sanda,  Lupşe-Turpan Mircea

Rezultate Olimpiada de Limba Engleză- faza locală

postat de Nechitescu Ecaterina la 26 Jan 2015

 

Nr.
 crt.

Nume și prenume
 elev

Clasa

Profesor îndrumător

Punctaj

 

1

BRÂNZAȘ VLAD

XI

ȘUTEU MARIA

92

CALIFICAT

2

MILEA ANCA

X

ȘUTEU MARIA

91

CALIFICAT

3

TRIFA TEODORA

X

ȘUTEU MARIA

91

CALIFICAT

4

POP GAVRIL

X

NECHITESCU ECATERINA T.

91

CALIFICAT

5

BIBEREA CĂLIN

IX

ȘUTEU MARIA

90

CALIFICAT

6

MATEESCU ANDREEA

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

90

CALIFICAT

7

MICULIȚ RĂZVAN

IX

ȘUTEU MARIA

90

CALIFICAT

8

SCARLAT RALUCA

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

90

CALIFICAT

9

SUCIU TUDOR

X

ȘUTEU MARIA

90

CALIFICAT

10

CHINDRIȘ MARIA

XI

BOBOJCSOV GHEZA

90

CALIFICAT

11

CRISTESCU ROXANA

XI

ȘUTEU MARIA

90

CALIFICAT

12

NICORAȘ VLAD

XI

ȘUTEU MARIA

90

CALIFICAT

13

STEPANOV PAUL

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

88

 

14

SUCIU RADU

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

86,5

 

15

GUZGĂ ADRIAN

X

ȘUTEU MARIA

85,5

 

16

MALICKI RAISA

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

83,5

 

17

STAMATOVICI DIANA

IX

ȘUTEU MARIA

83

 

18

LUCAN ALEXANDRA

X

ȘUTEU MARIA

83

 

19

STURZA ȘTEFANIA

IX

ȘUTEU MARIA

82

 

20

BULZAN RADU

X

NECHITESCU ECATERINA T.

82

 

21

ORAVIȚAN ANA

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

80,5

 

22

BODRON OANA

IX

ȘUTEU MARIA

79,5

 

23

SZOKE ALEXANDRU

X

ȘUTEU MARIA

79

 

24

FAINIȘ ANDREEA

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

78

 

25

GRIGORAȘ MIRUNA

X

NECHITESCU ECATERINA T.

77

 

26

ITINIANȚ ANDREI

XI

ȘUTEU MARIA

77

 

27

TUDOR CĂTĂLINA

XI

BOBOJCSOV GHEZA

76

 

28

VĂLEAN TEODORA

XI

BOBOJCSOV GHEZA

76

 

29

IOVIN ALEXANDRU

IX

ȘUTEU MARIA

75

 

30

VENȚE GEORGIA

IX

ȘUTEU MARIA

75

 

31

MARINA RUXANDRA

X

NECHITESCU ECATERINA T.

75

 

32

ȘERDEAN CARLA

X

NECHITESCU ECATERINA T.

75

 

33

TIMAR ANDREI

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

74,5

 

34

ZUBER ALEXANDRA

IX

ȘUTEU MARIA

71

 

35

PAUL OANA

XI

BOBOJCSOV GHEZA

71

 

36

TĂMAȘ ALEXANDRU

X

NECHITESCU ECATERINA T.

70

 

37

PĂTĂȘANU ARMAND

IX

ȘUTEU MARIA

69

 

38

STIEGELBAUER PAUL

IX

NECHITESCU ECATERINA T.

67,5

 

39

LAZĂR DENIS

XI

BOBOJCSOV GHEZA

63

 

40

GUȚU CARLO

XI

ȘUTEU MARIA

59

 

41

BRAZDĂU SORIN

XI

BOBOJCSOV GHEZA

52

 

Centrul de excelență INFORMATICĂ

postat de Junea Sanda la 18 Jan 2015

Pentru elevii participanți la C.E. INFORMATICĂ

 

Descărcați materialul parcurs sâmbătă 17.01.2015 și realizați tema de casă de la pagina 6.

MATERIAL

pagina 2